insion.pl Postep

Najbardziej wydajne samochody z napędem hybrydowym

W Polsce wciąż pokutuje przekonanie, że oszczędny samochód to tylko taki, który tankowany jest LPG. Okazuje się jednak, że równie ciekawą alternatywą dla drogiej benzyny są tzw.

auta hybrydowe. Są to pojazdy wyposażone w napęd zarówno spalinowy, jak i elektryczny.

Potencjał w wykorzystaniu alternatywnych źródeł energii docenili między innymi inżynierowie z fabryki Mercedesa, tworząc hybrydowy model limuzyny z klasy S. Proponowany pojazd skrywający pod maską sztandarowy silnik V6 o pojemności 3,5 l, pozwala w ciągu pięciu lat eksploatacji zaoszczędzić prawie 8 tysięcy złotych.

Nieco lepiej, jeśli chodzi o oszczędność, w tej samej przestrzeni czasu wypada japońska Toyota Prius C. Pojazd, którego pierwowzorem jest klasyczny model Yaris, pomoże odłożyć nawet 10 tysięcy złotych.

Jednak zdecydowanym liderem w tym zestawieniu jest amerykański Ford Fusion Hybrid. Dwulitrowy silnik oraz przestrzenne wnętrze, to nie jedyne zalety tej hybrydy.

Po pięciu latach korzystania z pojazdu, w portfelu właściciel może zachować się nawet 15 tysięcy złotych. Niestety polskie realia niespecjalnie przekonują kierowców do wyboru samochodów o napędzie hybrydowym.