insion.pl Postep

Biret

Słowo biret pochodzi z łaciny birretum oznacza nakrycie głowy, czapeczka. Duchowni katoliccy zakładają birety w różnym kolorze.

W Polsce ten rodzaj nakrycia głowy znany jest od XV wieku. Biret w kolorze czarnym noszone są przez diakonów oraz obłóczonych kleryków.

Dostępne na sprzedaż mieszkania szamotuły okolice Poznania www.warbud-beton.pl

Kolor czarny biretu z fioletowym pomponem zakładają prałaci oraz kanonicy. Biret fioletowy zakładają biskupi, wyżsi dostojnicy Kurii Rzymskiej oraz administratorzy apostolscy.

Czerwony przeznaczony jest dla kardynałów, biały zaś dla zakonników, których habity są również w kolorze białym. Szaty liturgiczne mają znaczenie nie tylko, w jakim okresie roku liturgicznego są zakładane, ale jak widać, przez kogo.

Są one wykonywane zwykle z materiałów naturalnych bawełny, jedwabiu oraz lnu. Ich wygląd zmienia się na przestrzeni czasu nie, dlatego, że zmieniają się cele i założenia wiary, ale chodzi o komfort ich noszenia.

Wszystkie szaty liturgiczne poza tym, że cechują się konkretną kolorystyką zdobione są haftami (nierzadko wykonywanymi ręcznie) ozdobami w postaci korali lub kamieni.