Narządy płciowe

Narządy płciowe

Sfera zdrowia intymnego jest dość problematyczna dla każdego, bez względu na płeć. Jakiekolwiek niepokojące zmiany, które pojawiają się w tych partiach ciała budzą poważny niepokój, a nawet strach. Obawa przed chorobami wenerycznymi nie jest niczym dziwnym, a w obecnych czasach wzmożona aktywność seksualna sprzyja częstszemu przenoszeniu takich infekcji. Właśnie drogą kontaktów seksualnych można też zarazić się opryszczką, jeśli więc dostrzeżemy u nas skórne zmiany, powinniśmy wstrzymać się od współżycia i ostrzec partnera przez niebezpieczeństwem. Opryszczka narządów płciowych, a także okolic odbytu jest wywoływana przez wirusa HSV2. Bagatelizować problemu nie wolno, albowiem w sytuacjach skrajnych nieleczone zmiany mogą prowadzić do poważniejszych zakażeń ogólnoustrojowych, które mogą nawet zagrozić życiu.

Matki w ciąży, które zauważą objawy opryszczki muszą niezwłocznie podjąć leczenie, gdyż ryzyko zarażenia dziecka w czasie akcji porodowej jest znaczne. Dużym problem jest też dyskomfort wywołany swędzeniem i pieczeniem. Tu nie pomoże maść z apteki – terapia musi być szerzej zakrojona. Kwestią kluczową przy zdiagnozowanej opryszczce narządów płciowych jest zachowanie ostrożności w kontaktach intymnych. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zarażeniu uległ partner lub partnerka seksualna, zwłaszcza jeśli nie stosowano prezerwatyw. Lateks nie daje stuprocentowej pewności, ale ogranicza ryzyko zakażenia.

Może to jednak nie wystarczyć, albowiem kondom pokrywa jedynie penisa, a inne elementy ciała mogą stykać się i zjadliwe mikroby są w stanie przenieść się na inny organizm.