Home Handel Zakaz handlu w niedziele – opis zjawiska
Handel

Zakaz handlu w niedziele – opis zjawiska

Handel w niedziele jest bez wątpienia jednym z częściej komentowanych dziś tematów. Ma on bowiem wielu zwolenników, jednakże odnajdziemy także przeciwników, cieszących się z wykluczenia tak wielu dni ze sprzedaży. Cała ta kwestia warta jest jednak dokładnego rozważenia, ponieważ po analizie okazuje się, że ma ona zarówno świetne mocne strony, jak i kilka znaczących minusów. Warto wspomnieć też o tym, że nie da się zadowolić każdego człowieka. Wszyscy jesteśmy różni, pracujemy w innych branżach, pochodzimy z innych domów, a także mamy odmienny styl życia. To i wiele innych czynników warunkują nasz stosunek do zakazu handlu w niedzielę, ale i również innych obyczajowych kwestii.

Przede wszystkim, należy zaznaczyć, że zjawisko zakazu handlu w niedzielę jest dziś szeroko komentowane w mediach. Poza tym, występuje ono nie tylko w Polsce, ale i również całej Europie. W związku z tym jest wiele zdań i opinii na temat tego zagadnienia, które warto jest jednak nieco dokładniej przeanalizować. Zadajmy sobie wpierw pytanie – kogo tak właściwie dotyczy zakaz handlu oraz jakie punkty sprzedażowo-usługowe muszą w ten dzień zawiesić działalność? Pozwoli to nam na nieco chłodniejsze spojrzenie na całą tę kwestię i dokładniejsze się jej przyjrzenie.

Handel w niedziele – wady i zalety

Niewątpliwą zaletą handlu w niedziele jest to, że osoby pracujące w tygodniu roboczym mogą zrobić wtedy większe zakupy. Wiele ludzi musi uczęszczać do pracy także w soboty, dlatego też bywa tak, że jedynie niedziele są dla nich dniem, kiedy mogą swobodnie udać się do sklepu.

Poza tym, ile to razy wracaliśmy się do sklepu, ponieważ czegoś zapomnieliśmy? Możliwość zakupów w niedzielę pozwoli nam na uzupełnienie zapasów jakiś produktów, które to jakimś cudem szybko się uszczupliły. Dodatkowo, otwarte sklepy będą także kołem ratunkowym dla dziewczyn potrzebujących podpasek lub tamponów czy też dziadków, którym skończyły się papierosy. Choć tego typu praktyka ma jak widać wiele pozytywnych aspektów, dobrze jest też zapoznać się z jej wadami. Handel w niedziele skutecznie zabija u wielu rodzin kreatywność i możliwość ciekawego spędzania czasu razem. W związku z tym, że w niedziele są otwarte galerie handlowe, bardzo często to właśnie tam spędzają oni popołudnia. Prowadzi to nie tylko do rozwoju niezdrowych nawyków, ale też jest zwyczajnie szkodliwe dla środowiska, a także wychowania dzieci.

Author

Konsol