Home Telefony Poradnik – jaki smartfon wybrać?
Telefony

Poradnik – jaki smartfon wybrać?

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie życie bez telefonu komórkowego. Coraz więcej osób decyduje się na zakup smartfona, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze, by zakupić jak najlepszy model. Smartfony różnią się nie tylko wyglądem, ale i typami ekranów, rozdzielczością, aplikacjami, możliwościami aparatu i dodatkowymi funkcjonalnościami. Zobacz, jak dobrze wybrać smartfon!

Ekran w smartfonach

Przy zakupie smartfonu, zwróć uwagę na rodzaj wyświetlacza. W dostępnych na rynku modelach stosowane są poniższe rodzaje ekranu:

  • AMOLED – gwarantuje najlepsze kolory, o wysokim nasyceniu, wiąże się też z wyższą ceną.
  • IPS LCD – kolory nieco słabsze, ale wciąż dobre.
  • TFT LCD – wypada najsłabiej na tle wszystkich rodzajów wyświetlaczy, dlatego też montowany jest w tańszych modelach.

Ekrany montowane w smartfonach różnią się między sobą wielością i rozdzielczością. Może być to wyświetlacz od 4 do ponad 6 cali.

Smartfony z mniejszym ekranem są bardziej mobilne, poręczne i łatwiej włożyć je do kieszeni, z kolei większe modele będą lepsze do oglądania filmów i grania. Jeśli chodzi o rozdzielczość ekranu, to pamiętajmy, że nawet w tańszych modelach smartfonów stosuje się już technologię HD. Smartfony ze średniej półki cenowej oferują rozdzielczość Full HD, a z kolei droższe modele wiążą się z wyższą rozdzielczością, która wiąże się z większą szczegółowością wyświetlanego obrazu.

Smartfon i system operacyjny

Na rynku dostępne są trzy podstawowe systemy operacyjny instalowane w smartfonach:

  • Google Android – stosowany w większości telefonów,
  • Apple iOS – instalowany tylko na smartfonach Apple,
  • Windows Phone – powoli znika z rynku.

Procesory w smartfonach

Podobnie jak wyświetlacze i systemy operacyjne, tak i procesory w smartfonach bywają różne. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest układ „Qualcomm Snapdragon”, ale niektórzy producenci wybierają autorskie konstrukcje, takie jak „Kirin” w Huawei. Najpowszechniejsze są procesory 8-rdzeniowe, ale nie w każdym przypadku liczba rdzeni jest najważniejsza. Najistotniejszy jest rodzaj procesora, czyli technologia, w której został wytworzony. Im niższy proces technologiczny, tym lepszej jakości otrzymuje się procesor.

Author

Konsol