insion.pl Postep

Kubistyczny Rotterdam

Rotterdam co roku odwiedza tysiące turystów – jedną z oryginalniejszych atrakcji przyciągających ich do tego miasta jest kubistyczny dom projektu Pieta Bloma. Składa się on z trzydziestu ośmiu części, które zostały wzniesione na moście dla pieszych.

Ich sześcienna konstrukcja sprawia, że z oddali przypominają futurystyczny las. Każda z części budynku nadaje się jednak do zamieszkania.

Jego lokatorzy są zwykle zniecierpliwieni nachalnymi turystami, którzy za wszelką cenę chcą zobaczyć jak ten niecodzienny projekt wygląda w środku. Jeden z właścicieli postanowił więc otworzyć „kostkę” dla zwiedzających – udostępniony sześcian wygląda jakby był zamieszkały.

Składa się on z trzech pięter – na pierwszym z nich znajduje się salon z otwartą kuchnią, a na drugim dwie sypialnie z łazienką. Najwyższe piętro jest natomiast często używane jako nieduży ogród.

Ściany i okna pochylone są pod kątem prawie 60 stopni, a całkowita powierzchnia jednego mieszkania wynosi prawie 100 metrów2. W rzeczywistości jednak ze względu na pochylenia do użytku nadaje się około 75 metrów2.