Home Moda Koloratka
Moda

Koloratka

Słowo koloratka pochodzi z języka francuskiego oznacza w dosłownym tłumaczeniu kołnierzyk, kolia. Możemy wyróżnić dwa rodzaje koloratek, długa z pektorałem noszona rzadziej oraz krótkiej tak zwany listek.

Ten drugi rodzaj to swego rodzaju pasek wykonany z tworzywa sztucznego, który wkładany jest w kołnierz. Czy duchowni muszą je nosić? Nie ma obowiązku noszenia koloratki, w zasadzie możemy powiedzieć, że coraz rzadziej je widujemy u księży.

Inaczej sprawa ma się w przypadku stroju redemptorystów, u których jest naszyta na stałe dookoła habitu. Szaty liturgiczne oraz wszystkie elementy „wyposażenia” mają swoje symbole.

Koloratka według różnych źródeł symbolizuje czystość duchownego oraz celibat, symbol ten nie jest jasno określony chociażby przez wzgląd na to, iż duchowni protestanccy również noszą koloratki, chociaż nie obejmuje ich celibat. Szaty liturgiczne zmieniają się na przestrzeni lat, wielu duchownych ubiera je w określonych sytuacjach, co nie ma głębszego znaczenia dla symboliki.

Author

Konsol